به گزارش علم کشاورزی بادرنجبوبه گیاهی دارویی است برای کاهش استرس این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای است و در اروپا و آسیا نیز انتشار دارد. در ایران در کنار مجاری آب ها و مناطق اطراف تهران، در شمال ایران در رشت و اطراف آن ، رودبار و در آذربایجان و مناطق شرقی ایران و استان های غربی می روید.

استرس‌ عبارت‌ است‌ از واکنشهای‌ فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ که‌ در نتیجه‌ تغییرات‌ و نیازهای‌ زندگی‌ فرد، تجربه‌ می‌شوند. اگر دلتان می خواد کمی به دور از استرس باشید بعضی از گیاهان دارویی می توانند تا حد زیادی به شما کمک کنند که یکی از آنها بادرنجبویه است.

 

بادرنجبویه (Melissa officinalis)از کلمه یونانی زنبور عسل گرفته شده ودسته کم از دوران قرون وسطی برای کم کردن استرس و اضطراب و کمک به خواب ،استفاده می شده.

 

در یک مطالعه ازداوطلبان سالم، آن هایی که مقدار استانداردی (۶۰۰ میلی گرم)از عصاره ی بادرنجبویه را استفاده کرده بودند نسبت به کسانی که از دارونما استفاده کرده اندآرام تر و هوشیار تر بودند.

 

در حالی که معمولا بی خطر است، آگاه باشید از این که بعضی از مطالعه ها نشان داده که استفاده بیش از اندازه ی آن می تواند عملا شما را بیشتر مضطرب کند.

 

بنابر این از دستور ها پیروی کنید و از کمترین دوز شروع کنید.

 

بادرنجبویه به صورت چای، کپسول و طعم جزئی فروخته می شود .آن بیشتر همراه با سایر گیاه های آرام کننده از قبیل رازک بابونه و سنبل کوهى استفاده می شود.


مطالب مرتبط:


آیا گیاهان درد می کشند؟گل و گیاهان دارویی و زینتینقش گیاهان دارویی در اشتغال زایی و توسعهتهیه جوانه گیاهان در خانهتحقیقات علمی جدید در مورد خواص برخی از گیاهانتعرق در گیاهان و عوامل موثر بر آنروش های سمپاشی گیاهانکشت مخلوط گیاهانگیاهان دارویی برای رفع بوی بد دهانتاریخچه گیاهان دارویی در سراسر جهان