با توجه به این که امروزه با به اینکه امروزه با به وجود آمدن و احداث برجها و آپارتمان های کوچک امکان استفاده از گلها و گیاهان در این متراژ‌های کم، فراهم می‌شود. 

ولی استفاده از این گلها و گیاهان به دور از ضرر و زیان نیست زیرا که ارتباط با آنها به انسان آرامش می دهد و این آرامش از نیازهای انسان است گلها و گیاهان دارای احساس هستند و رسیدگی به آنها یکی از راههای ارتباط برقرار کردن با گل و گیاهان است. آب دادن و رسیدگی به آنها از عواملی است که می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد. 


محمد رضا شفیق پور روانشناس و مدرس دانشگاه در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری باشگاه خبرنگاران گفت: یکی از نیازهای موجودات زنده ارتباط است و یکی از این موجودات زنده که اشرف مخلوقات نیز هست انسان است و یکی از نیازهای اساسی انسان ارتباط 2 سویه با دیگران و با گل و گیاه که مظهر آرامش و شفافیت و زیبایی هستند است وقتی طرف ارتباط و مقابل انسان گل باشد انسان می توانمد آرامش را از گلها و گیاهان بگیرد. 


وی در ادامه گفت: در یکی از تحقیقاتی که دانشمندان انجام دادند این است که در خانه‌ای قتلی اتفاق می‌افتد فردی که پلیس به او مضنون است را به عنوان قاتل دستگیر می‌کنند و در ان خانه گلدانی بوده است که سنسورهایی به آن وصل می‌کنند . وقتی قاتل وارد خانه می‌شود سنسورهای گلدان شروع به حرکت می‌کنند و پلیس قاتل را دستگیر می‌کند و این موضوع نشان می‌دهد که گیاهان دارای احساس هستند. 

شفیق پور در ادامه گفت: تحقیقی دیگر یکی از دانشمندان آمریکا به همراه گلدان خود به اروپا سفر می‌کند و در این سفر گلدان افسرده و پژمرده می‌شود این فرد دانشمند در اروپا سخنرانی‌ای داشته است که از طریق رادیو این سخنرانی را برای گلدان که سنسورهایی به آن وصل بوده پخش می‌کند و سنسورهای گیاه شورع به بروز عکس‌العمل می‌کنند. 

وی تصریح کرد: هنگامی که انسان با گیاه ارتباط برقرار می‌کند علاوه بر ارتباط برقرار کردن با آن انرژی مثبت نیز می‌گیرد و اگر انسان علاوه بر آب دادن به گلدان و گیاهان با آنها صحبت نیز کند هم خودش آرامش می‌گیرد و هم گلدان رشد می‌کند. 
شفیق پور افزود: یکی از نیازهای اساسی انسان آرامش است که درکاهش استرس و ارتباط بهتر افراد خانواده و کم شدن مشکلات آنها و اعتماد به نفس آنها در خانه تاثیر زیادی می‌گذارد. 


اگر چه امروزه با ماشینی شدن جوامع و صنعتی شدن دیگر آنچنان خبری از خانه ةا با حیاطهای بزرگ و یا باغ مانند نیست ولی امروزه در همین آپارتمانهای کوچک نیز می‌توان با فراهم آوردن فضای سبز متناسب با آپارتمان و نورگیر آن از برخی گلها و گلدانهایی که روح آپارتمان‌ و فضای کوچک خانه می‌تواند روح تازه ای ببخشد و آدمی را با دنیای دیگری سرگرم کند. در گذشته افراد در خانه‌های حیاط دار خود به هرس باغچه‌ و قلمه زدن و آراستن آن می‌پرداختند و با کاشتن گلهایی در این باغچه ها روح تازه ای به خانه می دادند.
 
با توجه به این همه استرس و ناآرامی‌ که حتاصل جوامع صنعتی و ماشینی امروز است استفاده از گلها و وقت گذاشتن برای آنها تا ساعاتی به دور شلوغی و هیاهوی شهرهای بزرگ می‌تواند آرامش را برای انسان به ارمغان آورد به امید ورزی که هیچ انسانی بدون گل و گیاه و بدون آرامش زندگی کند. 
مطالب مرتبط:

    برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را در کادر زیر ثبت کنید دقت داشته باشید که حتما ایمیل ارسالی از طرف ما را تایید کنید.:

  • برچسب ها: آرامش، طبیعت، گل، گیاه،