خرمالو:


مشخصات گیاهشناسی

خرمالو گیاهی از خانواده Ebenaceae می باشد.
خرمالو بومی كشورهای ژاپن و چین می باشد و بطور كلی از شرق آسیا منشاء گرفته است و سابقه كشت این محصول در كشور چین و ژاپن گزارش شده است.
جنس خرمالو «Diospyros» می باشد كه در این جنس سه گونه گزارش شده است:
1- خرمالوی ایتالیایی «D. lotus»: میوه این خرمالو به اندازه یك گیلاس و رنگ آن پس از رسیدن زرد می شود. طعم میوه پس از رسیدن ترش است.
2- خرمالوی ویرژینیا «D. virginia»: برگهای آن براق و كشیده است. در ایران این گونه به خرمندی معروف است كه بیشتر برای
پیوند خرمالوی معمولی به عنوان پایه كاربرد دارد و میوه آن به اندازه آلو بوده و بخاطر داشتن تانن زیاد، قابل خوردن نیست.
3- خرمالوی معمولی «D. kaki»: میوه آن متوسط تا درشت و به رنگ قرمز می باشد. منابع، منشاء این گیاه را از ژاپن گزارش كرده اند.
خرمالو گیاهی است دو پایه، یعنی گل نر و ماده از یكدیگر جدا روی دو پایه قرار دارد. گلهای دو جنسی روی درختان دیده می شود. اكثر خرمالوهایی كه در ایران كشت می‌شوند از نوع دوم كه دارای گلهای دوجنسی هستند، می باشند. گلهای نر بیشتر بصورت 2 تا 3 تایی روی گیاه ظاهر می شوند و كوچكتر از گلهای ماده می باشند. گلها همیشه روی شاخه های یكساله ظاهر می شوند و گاهی میوه روی شاخه های سال جاری تشكیل می شوند كه این نكته در زمان هرس درختان خرمالو باید مورد توجه قرار گیرد.

آب و هوا


مناسب ترین آب و هوا برای پرورش درخت خرمالو، آب و هوای نیمه گرمسیری است. بطور كلی خرمالو جزو میوه های نیمه گرمسیری محسوب می شود ولی در نواحی سرد معتدل نیز می توان این گیاه را كاشت. بعضی از گونه های خرمالو دمای ºC 18- را تحمل می كنند كه در ایران در كلیه نقاط به غیر از نواحی خیلی سرد و كوهستانی قابل كشت و پرورش می باشد.
خرمالو به میزان آب متوسط نیاز دارد. فقط در تابستان درختانی كه در منازل كشت می شوند به علت شدت گرما و قرار گرفتن در محیط سنگ و آجر و موزائیك كه خود عامل تولید گرما و گرم شدن محیط در تابستان می باشد، نیاز به آب بیشتری دارند. در طول تابستان به هنگام عصر كه خورشید شدت تابش كمتری دارد با پاشیدن 2 تا 3 مرتبه آب اطراف خرمالو محیط خنك گشته، تا در شب درخت خرمالو در محیطی مساعد به ذخیره سازی آب جهت روز بعد اقدام كند. بطور كلی این گیاه در تابستان به هفته ای دو مرتبه آبیاری كامل نیاز دارد.
خاك مناسب جهت استفاده برای درخت خرمالو

خاك مناسب درخت خرمالو باید سبك و قابل نفوذ به آب و حاصلخیز باشد. بهترین خاك برای این درخت، خاكهای مرطوب و خنك است كه اصولاً باغات قدیمی كه خاكهای حاصلخیز تری دارند بهتر جواب می دهند، به همین دلیل بهتر است افرادی كه می خواهند اقدام به كشت این گیاه نمایند داخل باغچه منازل را از خاك باغات قدیمی پر كنند. علت موفقیت كاشت این درخت در بعضی از منازل همین می باشد، چون بعضی از افراد برای باغچه منازل از خاك مراتع كه برای كاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست، استفاده می كنند.
درخت خرمالو نیاز به كودهای دامی فراوان دارد. اما به این نكته نیز باید توجه داشت كه از كودهای پوسیده دامی استفاده گردد و نه از كودهای تازه و نپوسیده. همچنین داخل منازل به دلیل اینكه حجم خاك باغچه كم است و محیط رشد ریشه محدود می باشد، بهتر است جهت تغذیه درختان خرمالو از كودهای نیمه آلی به نام ورز استفاده گردد (در نجف آباد این نوع كود در عصاریها تهیه می شود) كه در اسفند ماه پس از رفع سرمای زمستان به ازای هر درخت خرمالو 4 تا 5 كیلوگرم ورز در سطح باغچه پخش كرده و عمل 
شخم زنی انجام می گیرد. در حین عمل شخم زنی به این نكته توجه گردد كه حتماً زمان آن در اسفند ماه باشد. با توجه به این نكته كه درختان خرمالو به شخم عمیق نیاز ندارد، چون اگر ریشه ها آسیب ببینند به سختی و دیر ترمیم می گردند. پس پرورش دهندگان باید به دو نكته اهمیت خاص دهند:
1- استفاده از كودهای پوسیده دامی
2- شخم باید سطحی باشد
كه این دو مورد از عوامل موفقیت در پرورش این گیاه می باشد.
خاك باغچه:

جهت پرورش درخت خرمالو حتماً باید عمل زهكشی به خوبی انجام شود. در زمانی كه آبیاری باغچه صورت می گیرد حدوداً 30 تا 40 دقیقه بعد باید اب بخوبی در خاك نفوذ كرده باشد. چنانچه بیش از این زمان آب در باغچه بماند، عمل زهكشی نامطلوب بوده و باید خاك اصلاح گردد وگرنه به مرور زمان درخت خرمالو بر اثر عدم زهكشی مناسب آسیب دیده و با ریزش برگ یا میوه و یا خشك شدن همراه می شود. به هر حال خاك زمین پرورش درخت خرمالو باید دارای بافت متوسط و حاصلخیز باشد و عمل زهكشی را بخوبی انجام دهد.
ازدیاددرخت خرمالو از طریق تكثیر غیر جنسی كمتر كشت می گردد و تقریباً تمام درختان خرمالو از طریق كشت بذر خرمندی كاشته می شوند. خرمندی همان خرمالوی ریز است كه میوه آن قابل خوردن نمی باشد و در نجف آباد به خرمالوی نرك معروف می باشد. پس از رسیدن، میوه را جمع آوری كرده و بذر آنها را گرفته و جهت كاشت آماده می كنند. در آذماه یا دی ماه بذر بصورت پُر (فشرده) كشت می گردد كه پس از رفع سرما و یخبندان بذر جوانه زده و از خاك خارج می شود.
در سال اول نهال رشد كرده و در سال دوم در فصل خزان یا اسفند ماه نهال با فاصله مناسب در خزانه دوم كشت می گردد. در سال سوم، نهال در فصل بهار حدوداً 15 تا 25 فروردین ماه بر روی نهال عمل پیوند شكمی انجام می گیرد و پیوندكها در سال سوم رشد كرده و در پایان سال سوم در فصل خزان یا اسفند ماه قابل انتقال به زمین اصلی می باشند كه پرورش دهندگان بهتر است نهال پیوندی را از مكانهای مطمئن تهیه فرمایند، چون تولید نهال پیوندی تقریباً مشكل می باشد و یكی از دلایل قیمت بالای نهال پیوندی خرمالو همین مورد است. در زمان كاشت درخت خرمالو نكات ذیل بایستی مورد توجه قرار گیرند:
1- زمان كاشت خرمالوی پیوندی حدود 15 اسفند ماه می باشد و چنانچه زودتر جهت كشت اقدام شود احتمال بروز سرمازدگی نهال زیاد است، چون به عمل جابجایی حساس می باشد.
2- نهال پیوندی در موقع كاشت حتماً تا همان محلی كه در خزانه زیر خاك بوده در محل كاشت در زیر خاك قرار گیرد. نكته قابل اهمیت این است كه: عمیق كاشتن نهال و سطحی كاشتن هر دو مضر است.
3- در زمان كاشت، از دادن هرگونه كود حیوانی و كودهای شیمیایی خودداری شود و عمل تقویت را از سال دوم باید شروع كرد كه بهتر است از همان ورز استفاده شود.
4- پس از كاشت، عمل آبیاری یك نوبت انجام شود و تا نهال خرمالو جوانه نزده است، آبیاری دوم صورت نگیرد.
5- از سال دوم عمل سربرداری و هرس فرم دهی باید طی دو تا سه سال انجام گیرد.
بعد از كاشت نهال خرمالو در محل اصلی، بعد از سال دوم عمل كوددهی و تقویت انجام گیرد. در سالهای بعدی باید به این نكته توجه كرد كه میوده خرمالو روی شاخه های یكساله می باشد یعنی در فصل خزان اگر هرسی صورت گیرد، شاخه سال قبل كه محل تولید میوه است نبایستی حذف شود.
درخت خرمالو در فصل بهار به آب كمتری نیاز دارد و در فصل تابستان با گرم شدن هوا نیاز به آب بیشتری دارد.
بعضی از پرورش دهندگان از ریزش خرمالوهای تازه تشكیل شده در فصل بهار شكایت دارند. دلیل آنرا جستجو می كنند و دنبال علت می گردند كه علت آن آفات یا بیماری نمی باشد، بلكه چون درخت خرمالو به میزان زیادی گل تولید می كند و اگر شرایط مناسب باشد تمام گلها تبدیل به میوه می شود. پس از تشكیل میوه چون درخت توان نگهداری و تغذیه تمامی میوه ها را ندارد و چنانچه درخت خوب تغذیه و تقویت نشده باشد چیزی در حدود 50% میوه كه حالت فندقی شده ریزش دارد و اگر درخت خوب تغذیه و تقویت شده باشد میزان ریزش میوه ها در فصل بهار كمتر است. به هر حال درخت خرمالو آن مقدار میوه را كه می تواند تغذیه كند، نگه می دارد و اضافی آن ریزش دارد.رسیدن میوه خرمالو:میوه خرمالو زمانی كه رنگ گرفته و قرمز شد، هنوز نرسیده است و میوه نارس آن حاوی مقدار زیادی تانن است. بهتر است كه میوه روی درخت بماند تا عمل رسیدن اتفاق بیفتد ولی چنانچه شرایط مساعد نباشد و سرما و یخبندان در فصل پاییز زودتر شروع شود میوه را نیمه نارس برداشت كرده و عمل رسیدن میوه در انبار صورت می گیرد


نوع وحشی و جنگلی خرمالو که به نام خرمندی (فرمنی در گویش مازنی )که به عنوان پایه برا خرمالو محصوب میشه